Cestou po Starém městě můžete dobloudit k některým zajímavostem, o kterých stojí za to vědět.
A možná jste v Salzburgu na víc, než jen obvyklé dva dny a uvítáte tip na výlet do okolí, v tom případě srolujte na konec kapitoly.
Procházka po Mönchsbergu je super zážitek především za pěkného počasí, kdy si prohlédnete město z výšky a posedíte na terase vyhlídkové kavárny M32. Na této hoře zůstala zachovaná jedna z nejstarších stavebních památek ve městě – zbytek gotické zdi a věže obranného systému města vybudované v roce 1486.
Skála Mönchsbergu, Mnišské hory, je provrtaná jak ementál. Od nepaměti z ní lidé lámali kámen na salzburské stavby a vylámané prostory později zabydlovali. Průjezdy, divadlo, zadní trakty obytných domů, garáže…
Magické místo je Felsenreitschule (Skalní jízdárna, Hofstallgasse 1), třípodlažní budova s 96 arkádami, vybudovaná v roce 1693. Přístupná je během představení, konají se zde koncerty, opery i činohry. Siegmundstor je portál silničního tunelu, jednoho z nejstarších v Evropě vůbec. Navrhli ho roku 1764 Johann Elias von Geyer a bratři Hagenauerové.
Od Sebastianfriedhof sem vede průchod, za nímž v Paris-Lodron-Strasse po levé ruce uvidíte vchod do nenápadného, ale velmi půvabného a významného kostelíka. Jeptišky zde opatrují zázračné jezulátko (Loretokindl) – 11 cm vysokou panenku ze slonoviny, za kterou sem přicházejí poutníci už od 17. století. Má dar uzdravovat nevyléčitelně nemocné, stačí přiložit na čelo.
V mramoru boční kaple je pozoruhodná prohlubeň, o níž se říká, že je otiskem ruky samotného Krista. Tomu prý se prostorové uspořádání kostela nelíbilo, tak se opřel o římsu a kapli odsunul. Normálka.
Barokní kostel na Kajetanerplatz skrývá jednu zajímavost. Je to kopie svatého schodiště v Římě: Scala Sancta. Po těchto schodech se stoupá pouze po kolenou na znamení úcty a oddanosti Kristu. Svaté schodiště zde, v Kajetanerkirche je přístupné vždy v sobotu od 11 do 12 hodin.
Téměř není náměstí, kterému by nedominovala impozantní kašna či sousoší. Za nejkrásnější barokní kašnu vůbec bývá označována Residenzbrunnen na Residenzplatz. Vodu chrlí koně, kteří jakoby vystupovali ze skály, horní mísu vyvažují tři delfíni. Autorem je italský sochař Tommas di Garone. Kdo si zde vzpomene na Neptunovu kašnu v Olomouci, má zlatého bludišťáka, salzburská byla té olomoucké skutečně předlohou.
Další dílo, které jistě neminete, je sousoší stojící před dómem na Domplatz v jeho hlavní ose. Jde o sochu Panny Marie Immakulaty postavenou v letech 1766 - 71 bratry Hagenauerovými z mramoru a litého olova.
Neptunovu kašnu na Residenzplatz musíte vyfotit, protože jiný tak typický obrázek s pevností na horizontu snad v Salzburgu neexistuje.
Nejlepší je potulovat se po městě jen tak, nahlížet do dvorků a z náměstí a bulvárů zahýbat do úzkých uliček. Když zvednete hlavu, uvidíte, že domy mají pod okapy viditelné zpravidla dva letopočty, první je datum stavby a druhé poslední rekonstrukce. Všímejte si také domovních znamení, jsou to často umělecká díla. V uličce Goldgasse kdysi sídlili řemeslníci a v čísle 5 byla od roku 1700 kavárna, první v Salzburgu. Nejmenší dům v Salzburgu je široký pouhý metr čtyřicet a najdete jej na Altermarkt vedle Café Tomaselli.
Salzburg má také svou podzemní historickou raritu, o které se moc neví. Tou je Almkanal, systém kanálů a vodních štol uměle budovaný už od 8. století za účelem přivedení horské vody do města. Tato voda pak sloužila jako pohon vodním stavbám: mlýnům, pilám, hamrům, tekla do městských vodovodů a kašen, a kanály také sloužily jako odpadní. Všechna ramena ústí do řeky Salzach.
Kanál začíná za Grödigem na hranicích s Německem oddělením ramene od Königsseeache. Na 12 km délky klesá o 46 m, přičemž se na území města rozvětvuje do 7 ramen. Jedno z nich – Stiftsarmstollen – je zároveň nejstarší vodovodní tunel ve střední Evropě. Jde o štolu prokopanou pod Festungsbergem. U dolní stanice lanovky na Festungsberg se nachází přístupné ústí štoly v tzv. Almpassage. (Přístupné též přes jantarový obchod.) Je zde výstava přibližující historii Almkanalu a jeho okolí, zvláštní pozornost je věnována mlýnům.
Almkanal je dodnes funkční a během pravidelné zářijové třítýdenní odstávky je dokonce možné Stiftsarmstollen navštívit. Prohlídky se konají s průvodcem (v němčině) a je nutné si rezervovat místo. Dodnes jsou podél kanálu funkční elektrárny v historických objektech.
Jste-li v Salzburgu na delší dobu a počítáte-li i se sportovním programem, můžete si užít bezpečnou a pěknou cyklostezku podél kanálu z Hangendensteinu nebo od Königseeache.
Plavba lodí po řece je skvělá možnost jak vidět město zase z jiné perspektivy a svézt se i kus za něj, do přírody, do míst s výhledem na Alpy. Za hezkého počasí jsou to skutečně nezapomenutelné dojmy.
Město organizuje tři různé lodní výlety, přičemž I. je pro držitele Salzburg Card zdarma. Nástup na plavby je u mola Makartsteg (to je ten most se zámečky lásky), z levého břehu.
plavba I.:
Základní cena v eur
plavba II.:
Základní cena v eur
plavba III.
Základní cena v eur:
Časy vyplutí se liší podle sezony, dne v týdnu i aktuálního počasí a stavu vody v řece. Informujte se v hotelu, v infocentru nebo v pokladně na molu.
A teď dál od centra:
Na počátku 17. století dostal architekt Santino Solari od knížete-arcibiskupa Marka Sittika zakázku snů: na parcele, která sama jakoby vypadla z pohádky měl vystavět zámek se zahradou, jejímž účelem je ryzí potěšení. Letní sídlo mělo být oázou rozkoše a povyražení, zkrátka pozemský ráj. A rozpočet? V případě nejvyššího světského i církevního představitele bohatého Salzburského knížectví - neomezený!
Park a vodní atrakce se budovaly nakonec poměrně dlouho, poslední z nich bylo dostavěno divadlo, a to až v roce 1750. Výsledkem je pozdně renesanční zámek s manýristickými fontánami, na svou dobu (a nakonec i dnešní) velmi technicky i esteticky vyspělé dílo. V zahradě stojí fontány se sochami z řecké mytologie, bájnými postavami a vodními tvory, umělé jeskyně, tzv. grotty a také mechanické divadlo na vodní pohon. V parku byla navržena i zoologická zahrada, která je dnes přístupná samostatně.
Prohlídka zámku je zaměřená na jeho historii. Barevné fresky, mobiliář, sochy a umělecké předměty svědčí o bohatství a vkusu barokních knížat. Ani moc nepřehánějí superlativy v turistických průvodcích, z pokladů a barev tu přechází zrak.
To hlavní jsou ale fontány a vodní atrakce (Wasserspiele). Procházku v grottách a kolem vodotrysků vám zpestří nespočet nečekaných spršek. Umně skryté trysky spouštějí v nečekaných chvílích a ze všech možných směrů. Ale dlužno dodat, že je v tom trošku potměšilosti průvodců, protože atrakce se ovládají ručně, stále stejně jako před lety. Jste-li hákliví na účes či oděv, nezapomeňte si deštník. I když jde spíš o mžení než proud z hasičské hadice, můžete být někdy zaskočeni. A pokud nemáte voděodolný mobil, tady ho raději nechte v batůžku, vodním sprškám neuniknete.
Vše tu nějak souvisí s vodou. Úchvatné je mechanické divadlo. Jeho více než 200 postaviček představuje život v barokním Salzburgu a vše, co se na scéně pohybuje, pohání voda.
Kudy do Hellbrunnu?
K areálu vede krásná absolutně rovná 3km alej, kterou je možné přijít pěšky, ev. na kole.
Autobus č. 25 do zastávky Schloss Hellbrunn jede z centra každou čtvrthodinu (např. ze zastávky Rathaus) a cesta trvá 12 minut. (Dospělého stojí 2 €, ale se Salzburg Card jezdíte MHD zdarma). Pro auta je tu dostačující parkoviště, cena 2 €/2 h.
Lze sem dojet i z centra lodí.
Vstupné v eur
Audioguide není v češtině.
Otevřeno denně od dubna do října
v červenci a v srpnu se konají také večerní prohlídky parku a vodních atrakcí 18 - 21 h
Salzburg má svou útulnou a moc hezkou zoologickou zahradu. K atraktivním zvířatům patří nosorožec a nechybí zde velké kočkovité šelmy.
Od zámku se k ní snadno dostanete pěšky, je to kousek.
Otevřeno denně od 9:00 h
Vstupné v eur
Jste-li v Salzburgu na delší než víkendový pobyt, a také máte-li štěstí na počasí, můžete se nechat zlákat k výletu na Untersberg. O tomto magickém místě (s nadmořskou výškou 1853 m) se vyprávějí pověsti podobné našim blanickým: uvnitř hory jsou prý paláce, kostely, zahrady, okolo zní nádherná hudba a trpaslíci tam hlídají poklady. V noci prý chodí do Salzburgu, aby sloužili v katedrále. Vypráví se také, že v hoře vládne císař Karel V. Sedí u kulatého stolu a vousy si omotává kolem jeho obvodu. Až budou omotané třikrát dokola, bude konec světa.
Snad se do té doby stihnete ještě na Untersberg podívat.
Nahoru jezdí v půlhodinových intervalech lanovka, jejíž nástupní stanice je v Grödigu. Jízda do horní stanice v 1776 m trvá 10 minut. Nahoře se ocitáte na hranicích Rakouska a Německa, ale pokud to nevíte, samozřejmě to nijak nepoznáte. ;-) Naskýtá se odsud panoramatický výhled na okolní alpské vrchy, salzburskou kotlinu a jezera v Solné komoře. Můžete si půjčit lehátko ke slunění a jen tak chytat bronz, nebo se pustit na trek. Podrobné mapy všech tras jsou k mání v obchodě u dolní stanice lanovky (a pochopitelně i jinde, např. ve městě v infocentrech). Trasy jsou v terénu dobře značené, ale nepodceňte obtížnost. Nesportovcům doporučuji cestu zpět lanovkou. Od horní stanice k vyhlídce s velkým křížem (Salzburger Hochtron) je to cca 750 m.
Na vrcholu je restaurace a další jsou při cestách do údolí.
Na výlet na Untersberg je potřeba vhodné funkční oblečení a to i tehdy, je-li v údolí horké léto. V batůžku mějte přichystanou větrovku a nestyďte se za čepici, nahoře často fouká a rychle se mění počasí. Nezbytná je pevná turistická obuv.
Grödig a lanovka na Untersberg jsou dobře dostupné autobusem č. 25, který jezdí z centra kolem Hellbrunnu.
Pod lanovkou je několik velkých parkovišť.
Lanovka - jízdné v eur
Provoz
Oblíbený výletní cíl 20 km jižně od města je prastarý solný důl Berchtesgaden. Důl byl v provozu přes 400 let. Dnes je z něho perfektní turistická atrakce. Prohlídka trvá asi 1 hodinu a začíná jízdou důlním vláčkem. Prohlédnete si prostory tak trochu z fantasy světa, například podzemní katedrálu. Svezete se v podzemí loďkou po jezeře a sklouznete se po 36 m dlouhé skluzavce, kterou horníci používali k cestě mezi patry dolu.
Dostanete na to kombinézu, kterou si oblečete jednak kvůli ochraně vašeho vlastního oděvu a jednak kvůli zimě - v podzemí je celoročně asi 10°C. A pozor! Tento důl je jedno z mála míst, kde je audioguide s češtinou!
Ze Salzburgu sem dorazíte i veřejnou dopravou, autobusem číslo 840 (zastávka Salzbergwerk).
Otevřeno denně
Vstupné v eur
Ušetříte pokud si lístek koupíte přes internet zde.
Zážitkový svět Ferdinanda Porsche, Mattsee, Passauerstrasse 30
30 km severně od Salzburgu leží na břehu jezera městečko Mattsee, samo o sobě velmi půvabné. Velké a malé kluky ovšem přitahuje interaktivní muzeum, pro které je opravdu nejvýstižnější označení zážitkový svět. Pochopíte, jak funguje spalovací motor, rozkryjete technická a fyzikální zákoutí světa talentovaného konstruktéra. Zajezdíte si s autodráhou a na závodním simulátoru, prohlédnete si zajímavé veterány a nabízí se i projížďka. Věděli jste, že Ferdinand Porsche zkonstruoval i motory pro válečná letadla a vzducholodě?
Otevřeno denně
Vstupné v eur
Kam dál? Na úvodní stránku • Památky • Ubytování • Jídlo a pití • Nákupy • Tipy