Nákupy

Getreidegasse, luxusní zboží v nejkrásnější ulici

Nejdražší a nejluxusnější butiky světových značek jsou soustředěné v Getreidegasse a přilehlých pasážích. Střídají je rodinné podniky a řemeslné dílny, které prodávají vlastní výrobky, různé delikatesy apod. Je tu tedy možné sehnat i naprosto autentické suvenýry, výběrové potraviny a luxusní dárky. Mimochodem ty typické salzburské vývěsní štíty, vyrábí zámečnictví Wieber, které tu také najdete (v čísle 28).

Sortiment je opravdu pestrý, doporučuji vaší pozornosti například rodinnou likérku Sporer, před jejímž krámkem stávají i fronty. Uvnitř to nádherně voní a můžete ochutnat tradiční likéry a punče, pověstný je Orangenpunsch, jehož recept vynalezl předek současných majitelů v roce 1927. Na výběr jsou ale desítky dalších příchutí.

V Getreidegasse 18 je zase Teppich Manufaktur, v přízemí obchod, v patře dílna na tkaní koberců.

Nikde vás nezapomenou ujistit o tom, že nemůže být nic tradičnějšího, poctivějšího a kvalitnějšího než právě jejich výrobky. V prostředí klenutých, často gotických krámků tomu prostě musíte věřit.

Grünmarkt, zelný trh

Na náměstí Universitätsplatz se koná od pondělka do pátku od 7 h do 19 h a v sobotu do 15 h tradiční Grünmarkt. Není to pouze atrakce pro turisty, nakupují tu především místní a to nejen zeleninu, ovoce a farmářské produkty, ale také pečivo, koláče, domácí štrúdly, víno, ovocné sirupy a další dobroty. Především v pátek a sobotu tu stávají i stánky s dřevěnými suvenýry a různými handmade výrobky, mezi kterými se dobře vybírají nepříliš drahé, ale milé a originální dárky.

Grünmarkt

Schranne, čtvrteční trh

Kolem kostela na Mirabellplatz je každý čtvrtek už od 5 h ráno velký trh zemědělských a farmářských produktů, květin, řemeslných výrobků atp. Během dne se tu i dobře najíte, jsou tu stánky s tradičním čirým rybím vývarem, klobásami a dalšími kulinářskými lákadly.

Tradiční obchody a typické suvenýry

Café Fürst je cukrárna na adrese Brodgasse 13, která jediná je držitelem ochranné známky Original Salzburg Mozartkugel. Tuto delikatesu z nugátu, pistácie, marcipánu a čokolády vytvořil roku 1890 Peter Fürst a v dodnes existujícím podniku koupíte koule balené ve stříbrném celofánu s modrým obrázkem. Tentýž produkt seženete i ve vyhlášené Josef Holzermayr Conditorei na Altermarkt, nebo poblíž v cukrárně Habakuk. Bonboniera s devíti koulemi stojí 14€.

Samotné označení Mozartkugel není chráněná známka a proto tisíce napodobitelů vyrábí a prodává obdobný produkt, jen ve zlatém a červeném celofánu. Café Fürst vyrábí i další originální cukrovinky, které vtipně pojmenovává po slavných salzburských rodácích. Pobaví například Doppler Kon(ef)fekt.

Nejstarší pekárna v Salzburgu, Stiftsbäckerei St. Peter, je součástí kláštera sv. Petra a patří k ní mlýnské kolo, o kterém už šla řeč. V otvírací době můžete nahlédnout dovnitř pekárenského provozu, což určitě uděláte, zejména v létě, kdy jsou otevřené dveře a do daleka je cítit vůně čerstvého chleba.

Tradiční suvenýry

Nejstarší lékárna v Salzburgu, která je dosud v provozu, je proslavená Alte Fürst-Erzbischöfliche Hofapotheke na Alter Markt 6. Existuje už od roku 1591 a jen jednou se stěhovala. Vnitřní zařízení je rokokové, z roku 1777. Můžete si tu pro povzbuzení zdraví zakoupit některý z přípravků míchaný dle vlastních originálních receptur, např. populární bylinný čaj na podporu trávení.

Pro zajímavost: Zde se kurýroval i Leopold Mozart, za jehož časů prý byl v oblibě tzv. makrabský prášek, vyvolávající silné pocení, z kořene pivoňky, fialky, jmelí, uhličitanu hořečnatého a dalších přísad: zlata, rohoviny, slonoviny apod. Do tzv. černého prášku, jehož účinky byly silně projímavé, se přidávaly mleté žížaly, či žabí srdce. Oblíbená léčiva si Mozartovi nechávali posílat i do ciziny, z čehož se dá usuzovat na jejich sílu a účinnost. Zkrátka staletími prověřená kvalita.

Z nahlížení do výloh získáte přesvědčení, že nejtypičtější produkt celého Salzburska je dirndl. Prodávají se tu opravdu v každém druhém obchodě. Nošení lidových krojů je prý známkou stylu a třídy, stačí si jen vybrat svou barvu a velikost. Dirndl můžete mít šitý na zakázku tradiční dílnou, vyhlášené jsou Jahn-Markl a Heimatwerk na náměstí Residenzplatz, Jagd-Dschulnigg v Griesgasse nebo Trachten Stassny v Getreidegasse. Pokud je vám 3000 € za dirndl moc a spokojíte se s něčím obyčejnějším, můžete si vybrat v konfekčním oddělení kteréhokoli obchodu. Totéž platí pro tradiční kožené kalhoty. V roce 2016 byli zvoleni salzburčany roku dva mladí sympatičtí chlapíci, kteří zavádějí novou tradici - tzv. Lederhosen Donnerstag. Takže chcete-li být in, oblečte si ve čtvrtek vyšívané kožené šortky. Kupte si je třeba v nově otevřeném storu World of Meindl na adrese Platzl 4.

Nákupní centra

Klasické nákupní centrum globalizovaného střihu je Europark. Najdete tu stejnou skladbu obchodů a značek, na kterou jste zvyklí od nás, odlišnosti jsou zanedbatelné. Je tu parádní, velký dětský koutek. Komu se večer ještě nechce domů, pro toho je tu divadlo. :-) V areálu jsou také IKEA a Interspar.

Otvírací doba:

Adresa:

Parkování zdarma

Veřejná doprava:

Populární outletové centrum, kde seženete zlevněné zboží módních značek je Designer Outlet Salzburg kousek od letiště. Je tu cca 100 obchodů, kavárny, restaurace, dětský koutek.

Se Salzburg Card sleva 10 %

Otvírací doba:

Adresa:

Parkování:

Veřejná doprava: