Praktické tipy

Cesta

Autobusem Flixbus

Přímý spoj jezdí z Prahy Florence, cesta trvá přes 6 hodin a zpáteční jízdenku pořídíte za cca 1200 Kč.

Autoobusem Leo Expres

Z Prahy Hlavního nádraží, cesta trvá 5 a půl hodiny a zpáteční jízdenka stojí od 800 Kč.

Busem a vlakem

Student Agency Busem do Vídně a odsud navazujícím vlakem.

Cesta z Prahy trvá necelých osm hodin a zpáteční jízdenka stojí cca 2000 Kč.

Autobusy i vlaky končí v Salzburgu na stejném nádraží. To je na okraji centra a městská doprava samozřejmě navazuje. Na nádraží je i parkoviště pro cca 100 aut, kde můžete případně auto odstavit (viz dále). Na nádraží si můžete schovat zavazadlo na 24 h do uzamykatelné skříňky. Cena se liší podle velikosti, nejmenší skříňka za 2 €, největší (90 x 50 x 85 cm) za 4,50 €.

Letecky

Přímé linky mezi letišti v ČR a Salzburgem nelétají (situace jaro 2019). Nejlevněji vychází lety z Prahy s přestupem v Mnichově, zpáteční letenka vyjde na přibližně 10 tisíc Kč, ovšem cesta se protáhne o čekání na druhý let v Mnichově.

Autem

Pro západočechy je nejvýhodnější trasa přes Německo (Řezno, Eggenfelden), pro ostatní se jeví kratší a rychlejší trasa přes Dolní Dvořiště a Linz, na které je ovšem nutno opatřit si rakouskou dálniční známku. Desetidenní známka pro automobil do 3,5 t stojí 9,20 € a koupíte ji na benzínkách u hranic a při nájezdu na dálnici. Ev. je možné zakoupit digitální známku přes eshop, odkaz na web v češtině zde. Pozorně si pročtěte nákupní podmínky, nejzrádnější je, že takto koupená známka neplatí hned, ale až 18 dní po jejím zakoupení.

Parkování v Salzburgu

Centrum je automobily přeplněné a je tu možné jen krátkodobé placené parkování. Proto se ptejte už při rezervaci ubytování, zda vám zajistí parkovací stání. Jinak můžete využít některé ze záchytných parkovišť nebo garáží. Pro přijíždějící po dálnici A1 je po ruce například parkoviště Odeion s nepřetržitým provozem a cenou 4 €/den. Další parkoviště a garáže v centru jsou podstatně dražší, okolo 17 €/den. Jejich přehled najdete zde.

Salzburg z pevnosti

Cestování po městě

Centrum Salzburgu není příliš rozsáhlé a dá se prochodit pěšky, ale jistě se budete chtít podívat kousek dál, třeba k Hellbrunnu. V tom případě můžete využít spolehlivou síť městské hromadné dopravy.

Doporučuji skvělou mobilní aplikaci Salzburg Verkehr pro plánování dopravy

pro Android zde

pro iOS zde

Jednorázová jízdenka stojí 2,20 €.

Držitelé Salzburg Card mají cestování MHD zdarma, viz dále.

Salzburg Card

Můžu s veškerou odpovědností říct, že nákup turistické karty Salzburg Card se vyplatí.

S kartou je ZDARMA

A dále se poskytují slevy při návštěvách kulturních pořadů, při některých nákupech atd.

Karty jsou trojí podle doby, na kterou si ji kupujete. Uvedené ceny platí pro letní sezónu 2019, v zimní sezoně (listopad - duben) jsou přibližně o 3 € levnější. Kartu koupíte na recepci v hotelu, nebo v turistických infocentrech a platí vždy od prvního použití. Je nepřenosná.