Dom Quartier a další muzea

Salzburské poklady najdete nejen v ulicích (a restauracích ;-) ), ale mnohé také v muzeích.

Dom Quartier

Muzeum muzeí s poklady pokladů je Dom Quartier. V tomto průvodci mu patří první místo, protože budova sama i exponáty jsou součástí salzburské historie, dokreslují charakter města a umocňují náladu, kterou dostanete mezi kostely a paláci. V Dom Quartier strávíte klidně celý den, prohlídka je velmi dlouhá, jde vlastně o několik různých objektů a expozic. (Oficiální slogan zní: Pět muzeí na jednu vstupenku.)

Na prvním místě jde o reprezentační místnosti církevní i světské moci v Residenz. Prvořadou zásluhu na výstavbě barokní rezidence arcibiskupů má Wolf Dietrich von Raitenau. V mnoha barokních sálech se zde manifestuje bohatství tehdejšího státu, schopnosti architektů i osobní vkus arcibiskupů. Povinné pro obdivovatele baroka. ;-)

Dom Quartier slavnostní sál

Navazuje výstava evropského malířství v Residenz Gallery.

V Muzeu sv. Petra jsou vystaveny poklady ze Svatopetrského opatství - psané dokumenty, kamenné plastiky, ornáty, monstrance a jiné kostelní klenoty.

V Muzeu katedrály jsou podobné exponáty, ovšem vztahující se k dómu, velkou část sbírky tvoří barokní liturgická roucha.

V Severním oratoriu se konají příležitostné výstavy.

V Jižním oratoriu jsou vystaveny sochy a obrazy od středověku po baroko z jiných salzburských kostelů.

Residenz s dómem spojuje Lange Galerie, 70 m dlouhá chodba s portréty knížat-arcibiskupů.

Pohlédnete do katedrály z varhanní galerie.

Za pěkného počasí je přístupná střešní terasa z níž se naskýtá hezký pohled na náměstí, dóm, Residenz a okolní budovy.

A také je tu barokní Kabinet kuriozit (Kunst- und Wunderkammer), vitríny s podivnostmi, které bylo těžko jinam zařadit.

Vstupné v eur:

Otevřeno

Nesmí se zde fotografovat a audioguide není k dispozici v češtině.

Museum der Moderne

Muzeum moderního umění má své sbírky vystavené ve dvou budovách.

Rupertinum, Wiener-Philharmoniker-Gasse 9

Museum der Moderne, Mönchsberg 32

Budova bývalého kněžského semináře, Collegium Rupertinum, sloužila arcidiecézi od 14. století a až do roku 1974 zde byly studentské koleje. Poté byly prostory upraveny a dnes je zde na 700 m2 vystavena sbírka grafik a fotografií, depozitář čítá celkem 31 000 děl na papíře, 22 000 fotografií a 800 obrazů.

Tip: V přízemí a z části ve dvoře je příjemná kavárna s restaurací Sarastro.

Návštěva výstav v budově na Mönchsbergu přináší příjemný bonus v podobě výhledů na město. Po prohlídce výstav se nabízí posezení na terase místní kavárny. Za hezkého počasí je to jedna z nejatraktivnějších kaváren v Salzburgu.

Vstupné v eur:

Otevřeno:

Haus der Natur

Museumsplatz 5

Muzeum přírody je velkolepá zábava zvlášť v případě, že jste v Salzburgu s dětmi. Je tu Podmořský svět - velké akvárium s barevnými korály a žraloky, terária s plazy a ještěry. K divácky nejvděčnějším atrakcím patří jejich pravidelné krmení. Kromě toho jsou tu podobně jako třeba u nás v IQlandii různé fyzikální modely, na nichž děti formou hry pochopí principy magnetismu, proudění a dalších přírodních jevů. V živé sekci je expozice zvířat a evoluce od dinosaurů po model lidského těla a dobře vybavená je i vesmírná hala.

Vstupné v eur:

Otevřeno

Marionettenmuseum

Hohensalzburg

Marionety jsou součástí zdejšího nehmotného kulturního dědictví UNESCO a Salzburg má dvě loutková centra: Muzeum marionet, které je na pevnosti Hohensalzburg a pak loutkové divadlo na levém břehu řeky (Schwarzstraße 24, blízko Mirabell). Divadlo má zajímavý repertoár, např. Kouzelnou flétnu, muzikál The Sound Of Music, pohádky atp., ale samozřejmě nehraje v češtině.

V pevnosti jsou vystavené marionety naaranžované ve známých a atraktivních scénách divadelních her a také marionety představující historické postavy. Vše je barevné, krásně nasvícené a přitažlivé hlavně pro děti. Bude vás bavit hádat konkrétní postavy, protože určitě některé scény poznáte.

Otevřeno v rámci otvírací doby pevnosti a vstupné je součástí vstupenky na pevnost.

Muzeum marionet

Weihnachtsmuseum

Mozartplatz 2

Muzeum vánoc je otevřeno i v letní sezoně, ale pochopitelně nejvíc přitahuje v době adventu. Atraktivní je především pro turisty ze vzdálených mimokřesťanských destinací.

Expozice organizovaná v 11 tematických sekcích bývá vždy doplněna o aktuální výstavu. Dozvíte se zde o historii oslav vánočních svátků v historii a o typických zvycích a symbolech v německojazyčném prostředí.

Vstupné v eur:

Se Salzburg Card vstupné zdarma.

Otevřeno:

Salzburg Museum

Neue Residenz, Mozartplatz 1

V budově Neue Residenz je muzeum zaměřené na historii města od doby římské vlády do současnosti. Historické předměty, doklady 2000 let starého osídlení, tři modely města z různých dob, literární památky atp. vše uspořádané v interaktivní expozici.

Všeobecně srozumitelné a proto turisty vyhledávané je tzv. Panorama – 26 m dlouhý a 5 m vysoký kruhový obraz Johanna Michaela Sattlera z roku 1829. Zachycuje Salzburg v té době a to velmi přesně, vč. všech detailů (komíny, okna, lidé v běženém denním shonu atp.). Obraz doplňují stejným způsobem zachycená jiná zajímavá místa světa, jak je vytvořil Sattlerův syn Hubert. V letní sezoně je možné v rámci prohlídky navštívit věž, v níž je zavěšena zvonkohra (Glockenspiel). Třikrát denně ji můžete slyšet hrát. 35 zvonků obsáhne 3 oktávy a repertoár čítá až 100 nápěvů.

Vstupné v eur:

Otevřeno