Mozart a Salzburg

Salzburg a Mozart jednoduše patří k sobě. I v případě, že nejste fanoušky Mozartovy hudby, budete muset uznat, že s tímhle městem k sobě pasují. Odkazy na slavného rodáka tu na člověka vyskakují na každém kroku: z reproduktorů v supermarketu, z každé výlohy i z cukrárny a hudba tu skvěle dotváří atmosféru.

WAM se toužil prosadit u dvora a proto roku 1781 opustil rodné město a nikdy už se sem nevrátil. Dlužno říci, že jeho vztah k Salzburgu dost komplikoval arcibiskup, kterému WAM podléhal, a s nímž byl umělec trvale v konfliktu. Mozart zemřel ve Vídni, kde byl také v tichosti bez jakýchkoli poct pohřben. (Více o jeho vídeňském životě, smrti a pohřbu si přečtěte zde.) Jeho kult se rozvinul až s nástupem romantismu, po roce 1840.

První mozartovskou slavností bylo slavnostní odhalení jeho pomníku na Mozartplatz v Salzburgu, v roce 1842. V jeho rodném domě je muzeum od roku 1880.

Seznámit se s velikánem světové hudby a detaily z jeho života můžete hned na několika místech. Doporučuji zejména Mozartův rodný dům (Geburtshaus) v slavné uličce Getreidegasse.

Mozarts Geburtshaus (Mozartův rodný dům)

Getreidegasse 9

Romantičtější rodiště génia si stěží umíte představit. Žlutý dům na začátku Getreidegasse pochází prý už z 12. století. Kamenný znak nad vchodem, svinutý had ve lví tlamě, je památkou na dvorního lékárníka Chunrada Fröschmosera, kterému dům patřil po roce 1585. Od roku 1703 byl dům v majetku rodiny Hagenauer, u nichž byli Mozartovi v podnájmu dlouhých 26 let, až do roku 1773. Narodilo se jim tu celkem 7 dětí, jako poslední Wolfgang Gottlieb, později známý jako Amadeus. Ze všech sourozenců přežili dětství jen on a o pět let starší sestřička Marie Anna, přezdívaná Nanerl.

Mozarts_Geburtshaus

4+1, které Mozartovi obývali, je ve třetím patře. V autentické kuchyňce dominují kamna a chybí už jen zásoba dřeva, saze a živá kuřata, která tam obvykle v kleci přežívala, než se začala vařit voda na polévku. Obývací pokoj je zařízen nábytkem z majetku rodiny Hagenauer, Mozartovi prý vlastnili velmi podobný. V místnosti, která sloužila jako ložnice a kde se také 27. 1. 1756 narodil malý Wolfi, jsou dnes vystavena memorabilia, drobnosti, které skutečně Mozartovým patřily. Uvidíte tu také některé umělcovy hudební nástroje. Housličky, které dostal v šesti letech byly vyrobeny houslařem A. F. Mayrem roku 1746. Malý spinet patřil zřejmě Constanze Mozartové. Podle všeho je to nástroj, který roku 1820 prodala v Kodani Amadeovu obdivovateli, C. G. Füsselovi. Dále je v domě poslechová místnost, kde si můžete k poslechu vybrat z celkem 15 mistrových skladeb.

Renesanční dvorek Mozartova domu

V Mozarts Geburtshaus je skvěle vyřešený průvodce: na začátku si (možno přes muzejní wifi) stáhnete aplikaci s textovým průvodcem a v ní si zvolíte svůj jazyk. Obsažena je i čeština. Pak si u jednotlivých stanovišť čtete text z vlastního mobilu. Texty nejsou nijak dlouhé, přesto obsahují spoustu zajímavostí k tématu.

Vstupné v eur:

Otevřeno denně

Mozart-Wohnhaus

Makartplatz 8

Dalším muzeem věnovaným Mozartovi, je dům, kde rodina žila od roku 1773. Kromě exponátů osvětlujících podrobnosti ze života rodiny v 18. století, postavení otce Leopolda, společenské zřízení, vztah k arcibiskupovi apod. je zde především velká sbírka nahrávek. Je největším specializovaným archivem pro zvukové a obrazové nahrávky Mozartova života a díla. Na místě lze přehrávat 30 000 zvukových stop (nejstarší z roku 1889) a 3 500 video produkcí. Některá hudební díla jsou tu ve více než 100 různých interpretacích. Sbírka obsahuje interpretace děl, zkušební nahrávky, dokumentární filmy a hrané filmy, portréty, rozhlasové hry a dětské filmy. Jsou zde také všechny rukopisy, dopisy, signované notové záznamy a další archiválie přístupné badatelům.

Všechna katalogizovaná Amadeova díla naleznete zde: Mozarteum

Vstupné v eur

Otevřeno denně

Amadeus

Mozarteum

Schwarzstr. 26

Budova stejného jména z počátku 20. století je sídlem nadace Mozarteum. Jsou zde dva krásné koncertní sály: Velký a Vídeňský, dále Bibliotheca Mozartiana a učebny univerzity Mozarteum

Zauberflötenhäuschen (Domek z Kouzelné flétny)

Domeček z Kouzelné flétny skutečně existuje! Stojí v tzv. Bastiongarten Mozartea a je přístupný pouze z koncertních sálů. Lze jej navštívit pouze od května do září v rámci prohlídek velkého sálu Mozartea s průvodcem.

A závěrečný tip: hudbu volně ke stažení najdete na stránkách musopen.org. Příjemnou zábavu!