Mirabell

vstup z Mirabellplatz nebo Makartplatz

Zahrada Mirabel

Zámek se původně jmenoval Altenau. Pro svou milenku, Salome Alt, jej nechal postavit arcibiskup Wolf Dietrich. Žila tu s jejich společnými 15 dětmi. Když pak Wolfa Dietricha uvěznili, musela se Salome odstěhovat a zámek byl přejmenován. Dnes je tu sídlo salzburské radnice.

Mramorový sál

Pokud se tu zrovna nekoná svatba, nebo některá z oficiálních akcí, je zdarma přístupné nádherné barokní Andělské (také Mramorové) schodiště, které vede ke slavnostnímu sálu, kam můžete otevřenými dveřmi nahlédnout. Schodiště v roce 1721 navrhl Johann Lucas von Hildebrandt a vypadalo jinak, bylo prý mnohem pestřejší, stropy zdobily fresky Bartolomeo Altomontea a Gaetano Fantiho. Vše však padlo za oběť velkému požáru v roce 1818 a zámek Mirabell nebyl ušetřen ani při bombardování za 2. sv. V Mramorovém sále svého času hráli malí Wolfi a Nanerl a dnes se tu konají různé reprezentační akce města. Termíny pro svatby jsou v tomto nejkrásnějším salzburském sále obsazeny až rok dopředu ;-)

Mramorové schodiště v zámku Mirabe

Zahradu Mirabell založil roku 1690 slavný architekt J. B. Fischer z Erlachu. Veřejnosti pak byla zpřístupněna až v roce 1866. V geometrické zahradě podle francouzského vzoru je řada krásných zákoutí tvořených sochami, kašnami a upravenou zelení. Čočce vašeho fotoaparátu zřejmě neujde překrásná Pegasova kašna z roku 1913. Bájný kůň je z dílny sochaře Kaspara Grase.

Známou zajímavostí jsou trpaslíci. 28 sošek tpaslíků vzniklo z unterbergského mramoru po roce 1691, dnes je zde k vidění 17 soch, několik dalších je v soukromých sbírkách. Symbolizují 12 měsíců, herce z Commedia dell’arte a čtyři mají jinou roli: dva u vstupu na mostek k zahradě jsou hráči hry pallone, které v 17. a 18. století holdovali mladí šlechtici.

Trpasličí zahrada

V ústřední části zahrady jsou sochy antických hrdinů, s kterými mají trpaslíci tvořit jakousi komparativnívní dvojici. Dnes jsou trpaslíci rozmístěni v jiné části zahrady, než stávali podle plánu Fischera z Erlachu.

Za Pegasovou kašnou je schodiště s jednorožci, z něhož pořídíte klasickou fotku zahrady s Hohensalzburgem v pozadí, a které se proslavilo scénou v muzikálu The Sound of Music – písní Do-re-mi.