Kapuzienerberg

Zalesněný kopec na pravém břehu Salzy je skvělé místo pro krátkou procházku. Neměli byste ho vynechat zvlášť tehdy, chcete-li pořídit pěkné fotografie města s pevností na obzoru. Jsou tu pro to ideální vyhlídková místa.

Město z Kapuzienerbergu

Směrem od centra sem vedou dvě moc hezké přístupové cesty, obě stojí za vidění. Abyste o nic nepřišli: po jedné z nich se vydejte nahoru a druhou se vraťte, není to daleko od sebe.

Z pěší zóny Linzer Gasse vede na Kapuzienerberg kamenný portál (Franziskustor), za nímž začíná křížová cesta. Svažitá serpentina lemovaná kapličkami není dlouhá a končí sousoším kalvárie před klášterem kapucínů. Cestou projdete bránou Felixpforte, která je součástí 400 let starého opevnění. Mohutná zeď, kterou uvidíte, se zachovala téměř po celém obvodu kopce.

Na Kapuzienerberg branou Franziskustor

Procházka od kláštera po vrstevnici vede podél zdi s malými vyhlídkovými věžičkami, které jsou ale bohužel zavřené. Kdo má čas na delší túru, může po cestě celý kopec přejít až na východní konec. Cestou půjde kolem busty W. A. Mozarta, zámečku s restaurací a možná zažije i nečekané setkání – prý tu žijí kamzíci. Zámeček byl původně obrannou tvrzí, postavenou za arcibiskupa Parida Lodrona. Na adrese Kapuzienerberg 5 stojí vila, kterou obýval slavný spisovatel Stefan Zweig.

Kaplička na Kapuzienerbergu

Kdo se chce vrátit zpět do centra, tomu doporučuji jít pod kalvárií po schodišti dolů (Imbergstiege), směrem k věžičce kostelíka sv. Jana (Johannes am Imberg). Kostelík bude nejspíše otevřený, můžete nahlédnout a po křivolakém schodišti pak sestoupíte do Steingasse.

Imbergstiege

Špacír po Steingasse také stojí za to. Ulička má atmosféru a také je tu několik barů, kde je příjemné zastavit se na skleničku. Procházet budete branou, která bývala součástí opevnění.

A na závěr tip pro sportovce: Na Kapuzienerberg vede také zajištěná lezecká cesta „City Wall“, začíná na konci Linzer Gasse za lékárnou Wolf-Dietrich-Apotheke. Přímo u ní je podzemní parkoviště (placené, 2,20 €/h, 17,60 €/den).

Pozor: 1) ferratové vybavení je nezbytné, i když je trasa hodnocena jako lehká, 2) trasa je nepřístupná od 1 .3. do 31. 7. z důvodu ochrany hnízdícího ptactva. Více zde